سال ۱۹۹۶ آقای بیل‌گیتس که به عنوان ثروتمندترین مرد دنیا شناخته می‌شد، جمله‌ی جالبی رو گفت: "محتوا پادشاه است". به نظر من اگر قرار باشه این جمله رو با شرایط امروز بازاریابی در دنیا تغییرش بدیم باید بگیم "محتوا همه چیز است"!

محتوا پادشاه است
دیگر محتوا پادشاه نیست! محتوا همه چیز است.

تو این دوره زمونه اهمیت استفاده از ابزارهای دیجیتالی برای همه روشنه، هر کسی رو میبینی صفحه‌ای در اینستاگرام داره و سایتی برای کسب و کارش طراحی کرده، از تبلیغات بنری و کلیکی کمک میگیره و سعی داره به صفحه‌ی اول گوگل بیاد. اما این ابزارها هرچقدر هم جذاب و قدرتمند باشن، بدون محتوای هدفمند و درست هیچ سودی ندارن!

لازمه که این جمله ملکه‌ی ذهنمون بشه "موفقیت آتی کسب و کارمون، رابطه‌ی مستقیم با کیفیت محتوایی که امروز تولید می‌کنیم داره". مخاطب کسب و کار ما هر روز با کوه عظیمی از محتواها روبرو هست و مسلما همه‌ی اونها رو مصرف نمیکنه. من باید راهی پیداکنم تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن توجه او رو جلب کنم، ارزشی بهش ارائه کنم تا همراه من بشه و پیام خودم رو بهش منتقل کنم. در غیر این صورت به سادگی از کنار من می‌گذره...

سال‌های گذشته رو به مطالعه و اجرای آموخته‌ها در زمینه‌ی تولید محتوا گذروندم. صفحه‌ی " مشاوران کسب و کار " با ایدی @business_consultation رو در سال 93 ایجاد کردم و هر چی که یاد می‌گرفتم رو در این صفحه به مرحله‌ی اجرا می‌ذاشتم. پیش از اینکه بخوام آموزشگاه رو تاسیس کنم هزاران پست آموزشی و ایده‌های خلاقانه‌ی تبلیغاتی داخلی و خارجی رو با دنبال‌کنندگان به اشتراک گذاشتم و گفتگوهای جالبی پیرامون موضوعات مطرح شده شکل می‌گرفت. این تبادل نظرها باعث میشد من با دیدگاه‌های مختلف آشنا بشم و یک ایده‌ی تبلیغاتی رو از زوایای مختلفی بررسی کنم.

اینطور براتون بگم که یکی از دلایل مهم موفقیت مدرسه‌ی فریان آکادمی و جذب بیش از 5000 دانش‌پذیر همین صفحه‌ی مشاوران کسب و کار و محتوای با کیفیتش بود. این پیج به جز معرفی دوره‌های آموزشیم، پرسنال برند من رو هم رشد داد و در کنار همه‌ی مزایایی که داشت. درآمد مستقیم تبلیغاتی نیز برای من داشت.

مشاوران کسب و کار
دیگر محتوا پادشاه نیست! محتوا همه چیز است.

در بخش بعدی از تاثیر سفرهای داخلی و خارجی بر رشد کسب و کارم براتون میگم و بعدش می‌رسیم به اتفاقاتی که در دوران کرونا برای کسب و کارم افتاد.

مشاوره و آموزش تخصصی کسب و کار با اوژن استوار
کتاب سفری از کارمندی به کارآفرینی