triangle

پس از تحلیل و بررسی کسب و کارهایی که برای مشاوره پیش من می‌آمدند به لیست بلندبالایی از اشتباهات کارآفرینان و مدیران برخوردم که این اشتباهات منجر به عدم سودآوری یا کاهش بازدهی کسب و کار می‌شد. با تفکیک و دسته بندی این موارد در سه گروه مجزا به مثلث بازاریابی رسیدم. ضلع اول "اصول بازاریابی" ، ضلع دوم "ابزارهای تبلیغات و فروش" و آخرین ضلع "تولید محتوا" می‌باشد که کسب و کار اکثر دوستان باید در راستای این سه محور تقویت شود.

ضلع اول | اصول کلیدی بازاریابی

اصول بازاریابی را می‌توان با مطالعه آموخت یا در کلاس‌های اساتیدی چون دکتر احمد روستا، آقای بلوریان تهرانی و ... که مویی در این راه سپید کرده‌اند، شرکت کرد. عمده‌ی محتوای کلاس‌ها و کتاب‌هایشان به اصول بازاریابی پرداخته. برای آموختن این ضلع منابع داخلی و خارجی با هم هیچ تفاوتی نمی‌کنند! اصول بازاربابی مانند "توجه به فرهنگ" ، "اصل سرعت" ، "اصل ارزش" و ... در همه‌ی کشورها مشابه هستند.

ضلع دوم | ابزارهای تبلیغات و فروش

اما برای یادگیری ضلع دوم که ابزارهای تبلیغاتی و فروش باشد و در راس آنها ابزارهای دیجیتالی قرار دارد مطالعه‌ی مقالات موردی در اینترنت را پیشنهاد می‌کنم. چرا که سرعت تغییرات ابزارها و تکنیک‌ها بسیار بالا است و گاهی تا کتابی مراحل چاپ را طی کند بخشی از مطالب آن قدیمی و ناکارآمد می‌شود! شرکت در کارگاه‌های آموزشی مانند "کارگاه آموزش تخصصی دیجیتال مارکتینگ" که بنده بارها آن را برگزار کرده‌ام می‌تواند با سرعت بیشتری این تکنیک‌ها را به شما آموزش دهد. بسیار مهم است که به این نکته توجه داشته باشید که برخی از ابزارهای کارآمد ارتباطی و تبلیغاتی در هر کشور تفاوت است و در برای آموختن این مهم منابع و اساتید خارجی که مطالبی بومی ارائه نمی‌کنند مناسب نیستند.

ضلع سوم | تولید محتوا

ضلع آخر " تولید محتوا " می‌باشد که مهمترین و بهترین روش آموختن آن مشاهده و تحلیل محتواهای موجود دیگر کسب و کارها در کنار مطالعه است، عملی که در چهار سال گذشته در صفحه مشاورین کسب و کار با فالوئرهای عزیز انجام دادیم. شما با دنبال کردن صفحات برندها در اینستاگرام، مشاهده محتوا و بازخوردهای مخاطبان آنان می‌توانید ایده‌های خوبی برای تولید محتوا و انتخاب استراتژی مناسب بیزینس خود بدست آورید و نتایج احتمالی یک محتوا را پیش‌بینی کنید. از طرفی نکات کلیدی که باعث اثربخشی محتوای تبلیغاتی می‌شود را نیز به مرور می‌آموزید. همانند اضلاع دیگر در کنار مشاهده و مطالعه گذراندن ورکشاپ‌هایی در خصوص استراتژی محتوا ، کپی‌رایتینگ، بازاریابی محتوا و ... می‌تواند در این خصوص مفید باشد.