روش‌های بازاریابی مختلفی رو برای جذب مشتری امتحان کردیم، از پخش تراکت یا ویزیت حضوری تا حضور در شبکه های اجتماعی و ارسال ایمیل انبوه، در مجموع نتیجه بد نبود اما به اندازه زحمتی که کشیدیم و انتظار داشتیم هم نبود! تا اینکه به پیشنهاد یکی از دوستان در نمایشگاه‌‌های مرتبط با پزشکی و مراکز درمانی با این عنوان که "طراح تخصصی سایت‌های پزشکی" هستیم شرکت کردیم و تعدادی ماژول‌های مرتبط با این حوزه مثل نوبت‌دهی و مشاوره آنلاین رو در لیست امکانات سایت‌سازمون قرار دادیم. می‌خواستیم استقبال مخاطبان این حوزه که اکثرا پزشکان بودن رو بسنجیم. از این رو بروشورهایی ویژه‌ی رویدادهای پزشکی طراحی و چاپ کردیم و با هر مخاطبی که در نمایشگاه‌ها و کنگره‌ها روبرو می‌شدیم سر صحبت رو باز می‌کردیم! نه مثل اکثر عزیزانی که فقط در غرفه می‌نشینن تا شاید مخاطب به سمت‌شون بیاد، خودمون میرفتیم تو دل مخاطب!

با وجود اینکه ارتباط برقرار کردن با پزشکان بسیار سخت هست اما نتیجه‌ی نهایی رضایت بخش بود و تونستیم دوبرابر ماه‌های گذشته سفارش پروژه بگیریم. این نمایشگاه‌ها شروعی برای ورود ما به دنیای خدمات آنلاین حوزه‌ی پزشکی بود.

حدود دو سال در دفتر کوچک‌مون ادامه دادیم و در هر رویدادی که به نوعی به پزشکان، مراکز درمانی و واردکنندگان تجهیزات پزشکی مربوط بود شرکت کردیم. هزینه‌ها رو به حداقل رسوندیم و برداشت‌های جزئی در حد گذران زندگی داشتیم تا سرمایه‌مون افزایش پیدا کرد.

به سه دلیل مهم ما در این بازار موفق شدیم اول اینکه با سیستم طراحی سایتی که ساخته بودیم قیمت و زمان انجام پروژه‌ها رو بسیار پایین‌تر از رقبا اعلام می‌کردیم. دوم تمرکز ما روی یک بازار و ارائه خدمات تخصصی بود. آن زمان کسی خودش رو به عنوان متخصص طراحی سایت‌های پزشکی معرفی نمی‌کرد. اکثر رقبای ما تمایل داشتن خودشون را همه فن حریف نشون بدن و همین عنوان تخصصی ما باعث جلب اعتماد پزشکان می‌شد. و دلیل سوم نیز از تمرکز روی بازار پزشکان نشات میگیره. این موضوع باعث افزایش کیفیت خدمات ما در پاسخگویی به نیازهای مشتریان در حوزه‌ی سلامت شده بود و رضایت مشتریان‌مون رو به همراه داشت.

پس از ارائه خدمات باکیفیت و کسب درآمد در این بازار وقت رشد و توسعه کسب و کار بود، نیاز به فضای مستقل و بیشتری داشتیم تا هم نیروهای حرفه‌ای رو جذب کنیم و هم قراردادهای مهمتری رو بدست بیاریم. تصمیم گرفتیم دفتری کوچک اما مستقل در خیابان ولنجک اجاره کنیم و با آزادی عمل بیشتری کار رو ادامه بدیم.

اوژن استوار
دفتر مستقل در ولنجک و تمرکز بر ارائه خدمات آنلاین در حوزه پزشکی
یکی دیگر از دلایل موفقیت کسب و کارمون توسعه‌ی به موقع سبد کالا و خدمات مجموعه بود دقیقا در زمان مناسب که اعتماد مخاطبان بدست اومده بود و آماده‌ی دریافت خدمات بعدی بودن، راهکارهایی که برای بازاریابی و تبلیغات مجموعه‌شون مورد نیاز بود رو بهشون ارائه کردیم.

با متخصصان تبلیغات آنلاین که حاضر به همکاری پروژه‌ای و دائمی بودن مذاکره کردیم و خدمات تبلیغات و بازاریابی دیجیتال یکی پس از دیگری به سبد کسب و کار ما اضافه شد. در این مرحله بود که با چالش مدیریتی جدیدی روبرو شدم! ادامه‌ی مسیر رشد رو در مطلب بعدی بخونید...

مشاوره و آموزش تخصصی کسب و کار با اوژن استوار
کتاب سفری از کارمندی به کارآفرینی