هر کسی تو این دنیا رسالتی داره که در مسیر رشدش بهش پی می‌بره، در این سال‌هایی که به عنوان کارگر، کارمند و کارآفرین فعالیت می‌کردم همواره سعی داشتم اونچه که تجربه می‌کنم و فکر می‌کنم درسته رو به دیگران به اشتراک بذارم. ساده بگم، دوست دارم یاد بگیرم، مسائل پیچیده رو ساده‌سازی کنم و اونها رو به دیگران آموزش بدم. هیچ لذتی برای من بالاتر از درک مفاهیم و ارتباط بین حقایق این دنیا و آموزش اونها به دیگران نیست! به همین دلیل هست که از همون ابتدای فعالیتم در کنار پروژه‌های اجرایی بحث آموزش رو هم داشتم. ابتدا زبان‌های برنامه نویسی و نحوه‌ی راه‌اندازی یک کسب و کار آنلاین رو آموزش می‌دادم و بعدها بر روی مهارت‌های بازاریابی متمرکز شدم.

همایش سفری از کارمندی به کارآفرینی
همایش سفری از کارمندی به کارآفرینی

بعد از سال‌ها ارائه خدمات برنامه‌نویسی و تجربه‌ی پروژه‌ی فریان طب، تصمیم گرفتم زمان بیشتری رو به آموزش اختصاص بدم، از این رو مجموعه‌ی فریان آکادمی رو راه‌اندازی کردم. اولین رویداد این مجموعه، همایشی " سفری از کارمندی به کارآفرینی " بود دقیقا مسیری که خودم تجربه کرده بودم رو با جزئیات شرح می‌دادم تا اگر کسی در دام کارمندی گرفتار شده بتونه با آموختن مطالب از این چرخه بیرون بیاد. این رویداد با استقبال خوبی روبرو شد و چندین نوبت برگزار شد. اما من فقط به دنبال استقبال خوب نبودم!

همایش دیجیتال مارکتینگ
مثلث دیجیتال مارکتینگ

عزیزانی رو می‌دیدم که با هزاران امید وارد بازار کار می شدن اما اکثرا در همون سال اول کم میاوردن و شکست می‌خوردن! وقتی نحوه‌ی عملکرد این عزیزان رو بررسی می‌کردیم به این نتیجه رسیدیم که عموما در سه گروه اصلی مشکلات مشترکی دارن:

۱- برخی اصول بازاریابی رو بخوبی نمی‌دونستن، استراتژی اشتباهی رو پیش گرفته بودن و با تاکتیک‌های بازاریابی ناآشنا بودن. از آمیخته بازاریابی چیزی نمی‌دونستن و کاملا حسی نه علمی پیش می‌رفتن!
۲- برخی در انتخاب ابزارهای بازاریابی و تبلیغاتی به خوبی عمل نکرده بودن، ابزارهای تبلیغاتی و ارتباطی رو به خوبی نمی‌شناختن و در اولویت‌بندی اونها به درستی عمل نکرده بودن... سرمایشون رو روی ابزارهایی گذاشته بودن که بازدهی لازم رو نداشت و مناسب بازار هدفشون نبود.
۳- و در نهایت گروه سوم که تعداد بسیاری از عزیزان رو تشکیل می‌دادن در بحث تولید محتوا و انتخاب استراتژی محتوایی صحیح بسیار ضعیف عمل کرده بودن.

اشتباه در سه عامل فوق منجر به از بین رفتن سرمایه‌شون شده و پیش از به درآمد رسیدن کانال‌های درآمدی کسب و کارشون، سرمایه‌ی اولیه رو از دست داده بودن.

همایش راه اندازی کسب و کار آنلاین
همایش راه اندازی کسب و کار آنلاین در ایران

تصمیم گرفتم با تمرکز بر آموزش این سه محور و اشتراک تجربیات و مطالعاتم تا حدی در بهبود شرایط این عزیزان موثر باشم. جلسات مشاوره و آموزش، کارگاه‌ها و همایش‌ها با عناوین " دیجیتال مارکتینگ "، "راه‌اندازی کسب و کارهای آنلاین و اپلیکیشن‌های موبایل" و "بازاریابی محتوا" در شهرهای تهران، اصفهان، کرمان، شیراز، رشت و... برگزار شد و در این گردهمایی‌ها من اطلاعات و تجربیات خودم رو با علاقمندان به اشتراک گذاشتم.

همایش دیجیتال مارکتینگ
همایش دیجیتال مارکتینگ

در حال حاضر که این متن رو می‌نویسم بیش از 5 سال از فعالیت فریان آکادمی می‌گذره و در این مدت به بیش از 5000 نفر خدمات آموزشی و مشاوره‌ای ارائه کرده... تصاویر رویدادهای آموزشی رو می‌تونید در صفحه‌ی اینستاگرام من ( اینجا ) ببینید.

اگر چه فریان آکادمی قدم مهم و درخشانی در رزومه‌ی حرفه‌ای من محسوب است اما خدمات ارائه شده در حوزه‌ی کسب و کار به برگزاری کلاس‌های آموزشی محدود نمی‌شد. در بخش بعدی از بلاگری در این حوزه برایتون میگم که یکی دیگه از بخش‌های جذاب مسیر رشد کاری من هست.

مشاوره و آموزش تخصصی کسب و کار با اوژن استوار
کتاب سفری از کارمندی به کارآفرینی