مدتی از فعالیتم در شرکت‌های برنامه‌نویسی وب می‌گذشت و فوت و فن کار رو به خوبی یاد گرفته بودم. تصمیم گرفتم از سبک زندگی کارمندی دست بکشم، پس با همراهی دو دوست دیگر که از همکاران قدیم بودن مجموعه‌ی فریان وب رو راه‌اندازی کردیم. پول‌هامون رو روی هم گذاشتیم و اتاقی به ابعاد 9 متر از شرکتی واقع در خیابان مطهری رو اجاره کردیم. فضای کار اشتراکی و کوچک مشکلات زیادی داشت! مثلا وقتی مهمان یا مشتری مراجعه می‌کرد یک نفر باید بیرون منتظر می‌موند تا جا برای پذیرایی و نشستن مهمون باشه و اگر دو نفر مراجعه کننده داشتیم که دیگه هیچ :)) کلا جای خودمون هم نبود!

اجاره دفتر کار
تصویری از اولین دفتر کار ما به ابعاد 9 متر!

چون سرمایه‌ی محدودی داشتیم، در حد بضاعت‌مون حرکت کردیم. با هر سختی‌ای بود پیش رفتیم و نذاشتیم سرمایه‌ی کم و امکانات محدود مانع رشد‌مون بشه. ممکنه شما هم برای شروع کسب و کارتون سرمایه‌ی کافی نداشته باشید اما نگران نباشید با مطالعه، تفکر و مشورت راهش رو پیدا می‌کنید.

گاهی در ذهنمون از راه‌اندازی یک کسب و کار غول بی‌شاخ و دمی می‌سازیم که جرات حرکت رو از ما می‌گیره. اما با افزایش مهارت‌هامون می‌تونیم راه‌های مناسبی رو برای اجرای ایدمون پیدا کنیم. من در مقالاتم همیشه گفتم که بازار امروز چریک می‌خواد و الگوهای قدیمی در شرایط فعلی اقتصاد ایران نمی‌تونه راه‌حل باشه...

چریک‌ها کسانی هستن که با استفاده از شرایط و امکانات موجود و با تکیه بر مهارت‌هایی که پیش‌تر بدست آوردن، عملیات‌های غیر ممکن رو ممکن می‌کنن. کسی که تجربه و یا بودجه‌ی کمی داره و می‌خواد در این بازار پر از رقیب وارد بشه راهی جز استفاده از تکنیک‌های چریکی و تفکر ساده و موثر نداره.

ممکنه در شروع کار لازم باشه چند تا کار متفرقه رو با هدف تهیه‌ی سرمایه‌ی اولیه برای ایده اصلی انجام بدیم. یا مسیری رو بریم که به نظر دیگران عجیب و پر ریسک بیاد. نباید نگران این موضوع بود، مهم این هست که پیش بریم. اگرچه که گاهی کارهای متفرقه مسیر و زمان رسیدن به هدف اصلی رو طولانی‌تر می‌کنن اما مطمئنا از اینکه حرکتی نکنیم بهتر هست!

سخت کار می‌کردم تا هزینه‌های اجاره‌ی دفتر، تبلیغات، تلفن، رفت و آمد و... رو پرداخت کنم. در این دوره در کنار برنامه‌نویسی مسئولیت امور بازاریابی، تبلیغات و ارتباط با مشتریان بر عهده‌ی من بود و دو دوست دیگر حجم بیشتر کارهای طراحی، برنامه‌نویسی و پشتیبانی پروژه‌ها رو بر عهده داشتن. برای اینکه بتونیم از پس کار بر بیایم، سیستم‌های متعددی رو برای حسابداری، تبلیغات، ارتباطت با مشتریان و پیاده‌سازی پروژه‌ها طراحی کردیم که مهمترین آن سیستم مدیریت محتوایی تحت Yii Framework بود. سیستم‌سازی منجر شد تا خدمات‌مون رو با قیمتی مناسب‌تر از رقبا و با سرعت و کیفیتی بالاتر از دیگر CMSهای موجود در بازار ارائه کنیم.

ارائه‌ی خدمات طراحی و برنامه‌نویسی در سال‌های بعد نیز ادامه داشت و امروز به عنوان بخش مهمی از خدمات مجموعه‌ی فریان آکادمی می‌باشد.

دوستانی که از انجمن خیریه باهاشون آشنا شده بودم، اولین مشتریان کسب و کارم شدن. در قدم بعدی با هدف افزایش مشتریان‌مون، شروع به تهیه و اجرای یک برنامه تبلیغاتی کردم. مطالعه و مشاهده‌ی ویدئوهای آموزشی در حوزه بازاریابی دیجیتال بسیار به موفقیت من در اون دوره کمک کرد. به لطف خدا و با کمی آزمون و خطا تونستم به نسخه‌ی تبلیغاتی مناسبی دست پیدا کنم. در این مسیر شرکت در سمینارها و رویدادهای آموزشی مرتبط بی‌تاثیر نبود و ضمن کسب دانش در حوزه‌ی بازاریابی به شبکه‌سازی با دیگر علاقه‌مندان این حوزه هم پرداختم و از روابط شکل گرفته تیم بازاریابی رو برای خدمات مجموعه تشکیل دادم.

اوژن استوار
رویدادهای آموزشی اطلاعات خوبی برای بازاریابی کسب و کارم در اختیار من قرار دادند.

در بخش بعدی براتون میگم که چطور با توسعه کسب و کارم از اتاق اشتراکی 9 متری به دفتری مستقل در ولنجک رسیدم.

مشاوره و آموزش تخصصی کسب و کار با اوژن استوار
کتاب سفری از کارمندی به کارآفرینی