سال 98 اندازه‌ی دو سال چالش و داستان برای من داشت! حجم زیادی تصمیم‌گیری و اقدام رو چه در زندگی شخصیم و چه در کار و کسبم در این سال پشت سر گذاشتم. با همه‌ی سختی‌هایی که بود، همه چیز عالی و رو به رشد پیش می‌رفت تا اینکه سر و کله‌ی کرونا پیدا شد! کسی نمی‌دونست این مهمون ناخونده تا کی قراره بمونه، گمانه‌زنی‌ها، شایعات و حرف‌های بی‌سر و ته در شبکه‌های اجتماعی راه افتاد. بیش از هر زمان دیگه‌ای از دنبال کردن خبرها بیزار شدم و همون دو تا صفحه‌ی خبرگزاری که پیش‌تر فالو داشتم رو آنفالو کردم! البته که من هم مثل بقیه نمی‌دونستم چی می‌شه اما از یک چیز مطمئن بودم. این موضوع که تغییرات بسیاری در حال رخ دادن هست و این تغییرات لزوما به ضرر من نخواهد بود! پس به جای ناامیدی باید برنامه‌ای برای این روزها می‌ریختم. ویدئویی رو نوروز 99 ضبط کردم و از دوران قرنطینه به عنوان فرصتی طلایی یاد کردم (لینک ویدئو)... از دنبال‌کنندگان پیجم خواستم به جای انتظار پایان این اپیدمی، از زمانشون درست استفاده کنن و تغییرات بازار رو رصد کنن... خودم هم در راستای همین توصیه اقداماتی انجام دادم.

کسب و کارهایی که در سال‌های اخیر نسبت به آنلاین شدن خدمات‌شون مقاومت می‌کردن اکنون راهی جز کوچ کردن به بازار آنلاین نداشتن و کسانی که پیش‌تر وارد این بازار شده بودن در پی توسعه و تبلیغ هر چه بیشتر محصولاتشون در این برهه بودن. چراکه مشتریان بدلیل ترس و محدودیت‌های رفت و آمدی، به سمت بستر وب و موبایل هجوم آورده بودن و این یکی از بزرگترین تغییرات این دوران بود.

تقاضا برای بازار طراحی و برنامه‌نویسی سایت، خدمات آموزش دیجیتال مارکتینگ و تکنیک‌های فروش آنلاین روز به روز بیشتر می‌شد. دقیقا مواردی که من در سبد کالا و خدماتم داشتم و سال‌ها روی اونها کار کرده بودم. با وجود محدودیت‌هایی که کرونا ایجاد کرده بود، بسیاری از سازمان‌ها و اشخاص برای برگزاری کارگاه‌های بازاریابی دیجیتال تماس می‌گرفتن. از این رو تصمیم گرفتم در کنار جلسات خصوصی، کارگاه‌های آموزشی رو هم با حفظ پروتکل‌های بهداشتی برگزار کنم. در نیمه‌ی اول سال 99 بیش از 18 کارگاه برگزار شد!

اوژن استوار
کارگاه‌های دیجیتال مارکتینگ در سال 99
اوژن استوار
راهکارهای افزایش فروش آنلاین در دوران بحران

تغییرات بازار و ارائه‌ی خدمات آموزشی و اجرایی باعث شد در نیمه‌ی اول سال 99 بسیار بیشتر از سال گذشته سود خالص بدست بیارم. البته که رشد عجیب تورم عملا از ارزش پولم کم می‌کرد اما همین رشد نسبی هم در شرایطی که بسیاری از بیزینس‌ها تعطیل می‌شدن بسیار عالی بود!

به جای اینکه تمرکزم رو از کار اصلیم بردارم و وارد بازارهای دیگه مثل بورس بشم، مجدد تیم‌سازی‌هایی رو برای ارائه خدمات طراحی وب و بازاریابی دیجیتال انجام دادم و همپای خدمات آموزش و مشاوره در بخش اجرایی نیز فعالیتم رو پیش بردم. در نهایت برای اینکه ارزش پولم حفظ بشه سرمایه‌گذاری‌های کوچکی در بخش خرید زمین انجام دادم. و از ورود به بازارهایی که دانش و تجربش رو نداشتم اجتناب کردم.

البته تغییراتی که در سال 99 در زندگی من رخ داد فقط محدود به کار و کسبم نبود بلکه تاثیرات این اپیدمی در کل سبک زندگی من دیده میشه. در بخش بعدی از کوهنوردی و طبیعتگردی که در همین بحران شروعش کردم براتون می‌گم.

مشاوره و آموزش تخصصی کسب و کار با اوژن استوار
کتاب سفری از کارمندی به کارآفرینی